Biblioteka > "Decydujmy razem" > Animacja Życia...

Animacja Życia Publicznego. Analizy i rekomendacje. Zeszyt nr 2 (7)/2012

2012-10-24
Animacja Życia Publicznego. Analizy i rekomendacje. Zeszyt nr 2 (7)/2012

Zeszyty Animacja Życia Publicznego. Analizy i rekomendacje to zapis debat i szereg tekstów prezentujących tematy poruszane podczas cyklicznych seminariów, organizowanych w ramach projektu „Decydujmy razem”.

Kolejne spotkanie seminaryjne organizowane w ramach projektu „Decydujmy razem” odbyło się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Wraz z Zespołem Analiz Ruchów Społecznych szukaliśmy na nim odpowiedzi na szereg ważnych pytań, dotyczących istoty i tożsamości partycypacyjnego wymiaru współczesnych ruchów społecznych, czyli rozmaitych działań zbiorowych, podejmowanych obecnie w odpowiedzi na poczynania władzy bądź z potrzeby podkreślenia własnej tożsamości. Celem seminarium była konfrontacja teorii z praktyką społeczną, stąd do dyskusji, obok teoretyków zajmujących się ruchami społecznymi, zaproszeni zostali także badacze terenowi, którzy ze swej perspektywy próbowali udzielić odpowiedzi na część dręczących nas pytań.

Dyskusja na temat tożsamości i skuteczności ruchów społecznych budzi kontrowersje i prowadzi do pytania: czy ruch, który zwraca się ku skutecznym formom działania, konserwuje, rozwija, czy też zatraca swoją tożsamość, a wraz z nią, inspirującą i odświeżającą życie demokratyczne, witalność? Czy procesy racjonalizacji i samoorganizacji, które ułatwiają ruchom społecznym działalność, nie są zarazem początkiem ich końca? Oto zasadnicze kwestie dla badaczy partycypacji i animacji życia publicznego w odniesieniu do tej formy aktywności obywatelskiej.

Zapraszamy do lektury!

Redakcja: Stanisław Mocek (redaktor naczelny) - Collegium Civitas, Instytut Studiów Politycznych PAN, Rafał Krenz (sekretarz redakcji) - Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL, Piotr Frączak - Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, Marta Sałkowska - Collegium Civitas 

Komentarze

Imię
Email
Komentarz
RSS Subskrybuj

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy...

Portal Decydujmy razem używa plików cookies. Przeczytaj naszą Politykę prywatności aby dowiedzieć się więcej.
Aby usunąć tą wiadomość wystarczy kliknąć w przycisk po prawej: